Doporuč a získej
Doporučte nás svým blízkým a dostanete slevu.
Vysněný tarif
Vytvořte si vlastní tarif na míru.

iOS 14 je oficiálně venku

 

iOS 14

 

Událost, na kterou se těšili všichni fanoušci jablíčkových telefonů, se konečně uskutečnila. Společnost Apple představila na světlo světa svou novou verzi operačního systému pro její telefony. Ta ponese pořadové číslo 14 a bude představovat asi nejzásadnější zlom v tomto operačním systému. Co tedy nový iOS 14 dokáže?

Domovská stránka

Apple byl vždy zastáncem názoru, že na ploše by měly být všechny ikony aplikací, které využijete. V několika posledních verzích se ovšem začaly aplikace shlukovat do složek, tak jako jsme zvyklí u jiných operačních systémů. Apple totiž věřil, že běžný uživatel dokáže naplno využít první 2 obrazovky. Co je dál, tak o tom jednoduše řečeno, ztrácí přehled. V rámci iOS 14 tak budete moci využít tzv. App Library. Díky této knihovně získáte jednoduchý přehled veškerých aplikací, který je inteligentně rozdělen do různých složek. Některé aplikace se budou automaticky řadit do složky "Hry", jiné zase do "Produktivita" atd. Zajímavostí je ale speciální složka, která se bude měnit podle toho, co právě děláte nebo kde se nacházíte. V horní liště App Library bude pole pro jednoduché vyhledávání aplikací.

Widgety

Došlo i na ožehavé téma a tím jsou widgety. I když zpočátku Apple nechtěl s widgety úplně pracovat, tak několik posledních verzí operačního systému tuto fuknci podporuje. Není se čemu divit. Konkurence s widgety pracuje a jejich systém je na jejich použití postavený, tak proč jej neupravit i pro iOS. V nové verzi půjdou widgety upravovat přímo na ploše. Budete moct měnit jejich velikost a upravovat si je. Podobně jako u App Library, tak i zde bude speciální widget, který se bude automaticky měnit.

Obraz v obraze

Naprostou novinkou je ovšem nová funkce Picture in picture. Tuto funkci můžete znát z macOS. Pokud si pustíte nějaké video, tak jej můžete přetáhnout do speciálního okna, které bude vždy v popředí před danou aplikací. Můžete tedy surfovat po internetu nebo psát SMS a zároveň se dívat na oblíbený seriál. Video půjde samozřejmě pozastavit nebo měnit velikost okna. Za nás je tahle funkce určitě povedená.

Siri

Co by to bylo za update systému, když by nedošlo na asistentku Siri. Ta bude nově využívat Neural Engine a díky němu bude rychlejší, přesnější a bezpečnější. V souvislosti s představením Siri došlo také k ukázce aplikace Translate. Ano ti zběhlejší v angličtině jistě vytuší, že se jedná o překladač. Díky této aplikaci budete moci překládat konverzace pomocí Siri. Navíc se dočká i dalšího vylepšení v podobě možnosti aktivního vyhledávání na internetu. Bude tak schopna odpovídat na více různých otázek.

Zprávy

Obměnu dostanou také zprávy. Apple se v úvodu této části pochlubil poměrně zajímavou statistkou. Přes aplikaci Zprávy se za tento rok poslalo asi o 40 % více zprávy, než v minulém roce. Aktualizaci si tak tahle aplikace určitě zaslouží. Bude zde nová funkce v podobě nastavení notifikací pro skupinové konverzace, kde se kolikrát ztrácel přehled. Samozřejmostí budou také nové Memoji a Animoji. Podle všeho si budete moct nastavit i roušku. Ano... Apple opravdu reaguje touto cestou i na situaci, která postihla celý svět. Ve zprávách se budou zobrazovat speciální avataři. Největšího dostane ten, který je ve skupinové konverzaci nejaktivnější.

Další funkce v iOS 14

Apple novinkami opravdu nešetřil. Kromě výše zmíněných ukázal také aktualizaci pro aplikaci Mapy. Ty budou fungovat jako průvodci a poskytnou vám dostatek informací o daných místech či destinacích. Kromě toho ukázal také funkci, kde si budete moct plánovat trasy s elektrickým vozidlem (prozatím Velká Británie, Irsko a Kanada). Podobně jako Mapy, tak i aplikace CarPlay dozná vylepšení. Budete si moci nastavit nové tapety a sladit tak interiér vašeho vozidla. Poslední novinkou, kterou Apple ukázal, je aplikace App Clips. Jedná se o jakési "úlomky aplikací". Díky tomu si budete moci spouštět části aplikace, aniž byste museli spustit danou aplikaci. Vývojáři ovšem budou muset dodržet velikost 10 MB. Tuto funkci tak budete moct využít například při sdílení koloběžek, objednávání jídla, apod.

Nová verze operačního systému iOS 14 je dostupná zatím pro vývojáře a veřejné testery. Pro široké publikum by se měla uvolnit v následujících několika měsících. Vzhledem k tomu, že září bývá ve znamení představení nových mobilních telefonů, tak lze předpokládat, že nové modely dostanou iOS 14 a stávající se budou postupně aktualizovat. iOS 14 by měl běžet na všech mobilních telefonech od modelu iPhone SE. Tak co? Těšíte se?