Doporuč a získej
Doporučte nás svým blízkým a dostanete slevu.
Vysněný tarif
Vytvořte si vlastní tarif na míru.

iOS 13 je konečně venku

iOS 13

Všichni se na něj těšili. Společnost Apple si totiž od nové verze slibovala opravdu hodně. Navíc veškeré ukázky a rendery, které se postupně uvolňovaly, nemohly nechat žádného fanouška chladným. Po tříměsíčním betatestování je třináctka venku a majitelé nakousnutých jablíček tak mohou vesele aktualizovat. Nutno podotknout, že iOS 13 si mohou nainstalovat majitelé telefonů od verze iPhone SE a iPod touch (7. generace). Starší zařízení se už updatu bohužel nedočkají. Co tedy vše 13. verze iOS dokáže?  

Viditelné změny

Řeč nemůže být o ničem jiném než o tmavém režimu, který zahalí váš iPhone do tmavé barvy. Velkou výhodou je to, že dokáže ztmavit i nově přidané tapety. Výsledek vypadá opravdu famózně. Černá iPhonu sluší. Tmavý režim navíc šetří oči ve slabě osvětleném prostředí. Výhodou je to, že Dark mode se dokáže aktivovat automaticky při západu slunce nebo si jej zvládnete nastavit manuálně v přesně stanovený čas. 

Fotíš, fotím, fotíme

Velkou změnou prošel také fotoaparát a aplikace fotky. Knihovna fotek dostala nový dynamický náhled. Můžete si přepínat mezi roky, dny a měsíci. Navíc dokážete interaktivně zoomovat ve vaší galerii. Výsledek je opravdu pěkný a plynulý. My samotní jsme možnost zoomovaní a rollování fotek testovali na galerii, která má přes 6 000 fotografií a aplikace je opravdu plynulá a efekt zoomu je zkrátka skvělý. Další novinkou jsou nové nástroje na editaci fotek, které usnadňují úpravu vašich fotografií. Dále se můžete těšit na 30 nových nástrojů na úpravu videí (otočení, ořez a vylepšení). U novějších modelů (XR, XS a XS Max) můžete upravovat intenzitu nasvícení portrétů

Knihovna plná her

Apple tuhle službu představil už na své zářijové Keynote. Ovšem až s přístupem nového iOS si ji mohou uživatelé užít plnými doušky. Řeč je o Apple Arcade. Jde v podstatě o knihovnu her od různých (certifikovaných) vývojářů. V rámci měsíčního poplatku 149 Kč máte přístup k různým hrám, které můžete hrát napříč zařízeními od Applu. Výhoda je v tom, že první měsíc je zdarma. Apple Arcade najdete ve spodním panelu na App Store.

Nové mapy

Apple aktualizoval také svou navigaci Mapy. Spojené státy se dočkaly úplně nového podkladu s rozšířeným pokrytím silnic. Větší přesností v rámci určování adres a lepší podporou pro chodce. Nově dostala aplikace funkci Obrázky okolí. Ta umožňuje prozkoumávat města v interaktivním 3D zobrazení ve vysokém rozlišení. Můžete také sdílet s přáteli sbírky vašich zamilovaných míst. Zjednodušení doznalo také určení aktuální polohy, které stačí jedním klikem vložit do aplikace Mapy.

Připomínky v novém

Jablíčkové Připomínky dostaly úplně nový vzhled. Na hlavní obrazovce tak můžete vidět všechny připomínky, které máte rozděleny do jednotlivých kategorií. V aplikaci můžete navíc vytvářet vnořené úlohy a seskupené seznamy pro uspořádání připomínek. Jakoukoliv připomínku si navíc můžete označit vlaječkou pro vyšší prioritu, přidávat data, místa nebo přílohy. 

Totální konec nevyžádané pošty

Pokud používáte na e-maily aplikaci od Applu (Mail) tak se můžete těšit na to, že vás zablokovaní odesilatelé už nikdy nebudou otravovat. Apple totiž v novém Mailu blokuje zprávy od těchto odesilatelů a automaticky je přesouvá do koše. Pokud je u vás nějaký odesilatel nadměrně aktivní (posílá vám pořád nabídky se zbožím), tak jej můžete tzv. umlčet. Aplikace navíc dostala podporu pro všechny systémová písma i nová písma stažená z App Storu.

Safari 

Brouzdání po internetu v novém formátu. Aktualizací prošla i aplikace Safari. Úvodní stránka s oblíbenými weby má nové zobrazení. Ve vyhledávacím poli navíc můžete upravit velikost textu na zobrazené stránce. Můžete zapnout různé blokátory. S aplikací Safari souvisí také nová možnost fotografování obrazovky na iPhonu. Pokud nově v Safari vyfotíte obrazovku, tak si můžete vybrat, jestli chcete zobrazit jen danou obrazovku nebo celý web. iPhone totiž dokáže při jediném stisku nasnímat celou dostupnou stránku a vy si jen vyberete.

Zdraví v hezčí podobě

Aktualizace se dočkala také aplikace Zdraví. Ta se kromě nového designu může pyšnit i dalšími funkcemi, které vám hlídají zdraví a při určitých výkyvech vás dokážou informovat. Důležitá zdravotní data z často používaných aplikací a zařízení můžete sledovat v grafech a jednoduše tak zjistíte určitý trend

iOS 13 je pro řadu uživatelů opravdu přínosem. Novinky, které jsme zde vyjmenovali nejsou konečné a Apple si jich pro vás připravil opravdu hodně. Ti z vás, kteří si nový systém ještě nestáhli, tak určitě doporučujeme. Výkon vašeho mobilního telefonu by měl být ještě vyšší a funkcí, které jsou v iOS 13 obsaženy je požehnaně.