Co už víme o 5G síti

Pojem 5G síť se začal poprvé skloňovat s mobilním veletrhem MWC 2019, který proběhl začátkem tohoto roku. Od té doby se mobilní společnosti začínají předhánět, kdo dřív 5G síť rozjede. Je to zatím jen marketingový tah nebo se můžeme příští rok opravdu těšit na 5G síť?

Co je to vlastně 5G síť

V roce 2008 byl spuštěn současný 4G standard, který pomalu ale jistě dosluhuje. Přece jen 12 let v tomto odvětví je poměrně dlouhá doba a je potřeba stávající technologii nahradit novou. 5G sítě nabídnou daleko větší navýšení rychlosti a snížení doby odezvy. Jednoduše to znamená rychlejší brouzdání po internetu. Přenosová rychlost u 5G sítě by měla dosahovat rychlosti v rozmezí 1-10 GB/s, což už je pěkný rychlík.

Jak je na tom Česká republika s implementací?

V televizi i na internetu začínají vyplouvat informace, že mobilní operátoři nasazují nebo testují novou generaci komunikačního standardu. V současné době je to opravdu jen o testování. Nasazení opravdového 5G je ještě daleko. Ono ani dnes nám "ještě nefunguje" 4G síť v plném nasazení. Pro 5G síť zatím probíhají přípravy pro aukce kmitočtů. Tyto přípravy jsou velice komplikované a jejich optimalizace by měla proběhnout do konce roku 2020. Poté může začít výstavba vysílačů nebo rozšíření stávajících o novou technologii. 

Frekvence 5G sítě

Frekvenční pásmo u 5G sítě je dosti složité. V podstatě jde o 2 samostatné sítě. Z nichž jedna bude pracovat na frekvenci pod 6 GHz a druhá nad 6 GHz. Nízkofrekvenční sítě budou používat klasická mobilní pásma a k dispozici budou 100MHz kanály. Což znamená, že by mělo dojít k 50% nárůstu rychlosti v porovnání s LTE. Hlavní princip 5G sítí bude ovšem ve vysokofrekvenčním pásmu. Tedy v tom nad 6 GHz. Zde bude umožněno nasadit až 400 MHz široké kanály, které budou moci dosahovat přenosové rychlosti až 20 Gb/s s odezvou 1ms. V současné době jsou to netušené hodnoty, které by se určitě každému zamlouvaly.

Bude to mít dopad na zdraví?

Určitě jste už zaslechli, že využívání mobilních telefonů, internetu v mobilu a telekomunikačních technologií jsou zdraví škodlivé. Společně se skloňováním pojmu 5G narůstaly obavy, že se zvýší riziko negativního dopadu na život. Přímý dopad na lidské zdraví prozatím nebyl prokázán. Nasazení nového standardu 5G může výhledově navýšit počet vysílačů, které bude potřeba vystavět. Navíc vysoké rychlosti fungují jen na krátkou vzdálenost a špatně se šíří v budovách. Z tohoto úhlu pohledu může docházet ke zvýšení bolesti hlavy nebo ospalosti. Prozatím jsou to ale jen spekulace.

Budu potřebovat nový telefon?

Budete. Bohužel současné modely mobilních telefonů nepodporují nový standard 5G. Mobilní analytici tak předpokládají, že na přelomu roku 2019 a 2020 se s mobilními telefony, které budou podporovat 5G sítě roztrhne pytel a začne opravdu konkurenční boj. Prozatím vám ale postačí stávající modely, jelikož na nastartování 5G sítí si ještě nějakou chvíli počkáme.

I když je 5G síť ještě na začátku a není jasné, kdy se jí dočkáme, tak to bude opravdu průlom v telekomunikacích a brouzdání po internetu. Rychlost, které bude dosahovat bude opravdu skoková v porovnání se současnou 4G sítí. Myslíme, že se máme opravdu na co těšit.