Doporuč a získej
Doporučte nás svým blízkým a dostanete slevu.
Vysněný tarif
Vytvořte si vlastní tarif na míru.

Co přinesl rok 2019

Mobilní telefony v roce 2019

Rok 2019 byl na mobilní novinky opravdu štědrý. Společnosti se předháněly v inovacích, funkcích a nových modelech svých vlajkových lodí. Každý spotřebitel si tak mohl přijít na své a vybrat si z nepřeberného množství mobilních telefonů. Ale pěkně popořadě.

Leden - CES 2019

Ces 2019

Jako každý rok, tak i leden byl ve znamení největšího veletrhu, který se koná v Las Vegas. Řeč je o Consumer Technology Association, zkráceně CES. Kromě mobilních telefonů zde své společnosti představovaly i jiné technické novinky. Na řadu tak přišla např. virtuální realita, chytrá domácnost, televizory s rozlišením 8K, autonomní automobily a řada jiných. Právě virtuální realita byla na tomto veletrhu hojně skloňována, což hrálo do karet společnosti HTC, která představila svou technologii HTC Vive Pro Eye. Jedná se o brýle pro virtuální realitu, které sledují pohyb vašich očí. Milovníci televizorů zase nemohli spustit oči z rolovací televize od LG, která se při vysunutí dostane na úhlopříčku 65 palců.

Únor - ApplePay je v Česku

Apple Pay

Únorovou pozornost na trhu mobilních telefonů upoutala světově známá společnost Apple. Ta představila příchod ApplePay do České republiky. Kdo neví, o co se jedná, tak jde o bezkontaktní možnost placení prostřednictvím iPhonu nebo Apple Watch. Princip je jednoduchý. Do vašeho telefonu nahrajete platební kartu a můžete platit. Ověřování probíhá buď prostřednictvím Touch ID nebo u novějších telefonů přes Face ID. Novinka, kterou společnost představila měla nesmírný nárůst uživatelů a během prvního měsíce předčila podobnou službu od Googlu. 

Březen - oznámení ohebných telefonů

Samsung Galaxy Fold

Pokrok člověk nezastaví. Tím hlavně na poli mobilních telefonů. Všichni jistě pamatujeme na vysouvací nebo vyklápěcí véčka. Dále klasické tlačítkové telefony až po současnou podobu celodisplejových telefonů. V březnu ovšem ukázala společnost Samsung svůj model ohebného telefonu. Řeč je o modelu Samsung Galaxy Fold. Ten ve složeném stavu vypadá jako většina mobilních telefonů, které jsou v současnosti k dostání na trhu. Při rozložení ovšem dojde ke zvětšení displeje a z mobilního telefonu se postupně stává tablet. Prvním problémem, který se u mobilu objevil byl ohýbací kloub a displej jako takový. Neustálé ohýbání displeje totiž zapříčinilo jeho prasknutí. Samsung ovšem tento problém vychytal a v současnosti se začíná Galaxy Fold pomalu prodávat. Na společnost podobně reagovali i jiní giganti - Huawei a jeho Mate X, projekt ARA nebo Motorola Moto Z. 

Duben - jak vyzrát na přední selfie kamerku 

Výsuvné selfie kamery

Rok 2019 byl svým způsobem zlomovým problematiku předních kamer. Trend mobilních telefonů s celodisplejovým vzhledem aplikovala téměř každá mobilní společnost. Problém ale vyvstal s tím, kam implementovat selfie kamerky. Bezrámečkový displej totiž umožní pouze výřez nebo jen oko pro kameru, což některým společnostem nestačí. Začaly se tak objevovat alternativy v podobě vysouvacích modulů. Ty nabízí např. Huawei P Smart Z nebo OnePlus 7 pro. U obou variant dochází k tomu, že pokud zvolíte selfie režim, tak se přední kamera vysune. Problém ale je v tom, že mechanismus může být pro některé příliš pomalý. Druhá negativní věc je životnost vysouvacího mechanismu. Společnosti jej testovaly asi na 200 000 cyklů. Vzniká tedy otázka. Je to hodně nebo málo? 

Květen - placené YouTube

YouTube

Služba YouTube se dočkala v květnu velké novinky. Vzniklo u ní placené členství, které umožňuje poslouchat veškerý obsah bez reklam. Ještě větší novinkou je ale to, že se díky tomuto placenému členství stává z YouTube samostatná aplikace, která dokáže hrát na pozadí vašeho telefonního mobilu. Doposud totiž při vypnutí YouTube se vypne i přehrávaný obsah. Díky YouTube členství můžete ovšem poslouchat vše i při vypnutém telefonu. Služba tak připomíná konkurenční Spotify nebo Apple Music. 

Červen - iOS 13 je venku

iOS 13

Nová verze operačního systému pro mobilní telefony od Applu vzbudí vždy poprask. Stejně tomu tak bylo i při vydání 13. verze tohoto systému. Největší a zároveň viditelnou novinkou je tzv. tmavý režim. Ten dokáže váš telefon obarvit do tmavých barev. Výhoda je v tom, že máte 2 designy v jednom, režim šetří baterii telefonu a samozřejmě i vaše oči. Další významnou novinkou bylo zrušení iOS pro tablety a vytvoření samostatného operačního systému iPad OS, který je přizpůsoben pro rozlišení tabletů a dokáže tak z nich vytěžit maximum.

Červenec/srpen- okurková sezona s jednou kauzou

Kauza Huawei

Letní měsíce nebývají pro mobilní společnosti příliš perspektivní, co se týče vydávání nových modelů. Důvod je jednoznačný. Lidé jsou na dovolených a chtějí si užívat zaslouženého volna. Jedna věc ale zahýbala vodami mobilních telefonů. Jednalo se o kauzu společnosti Huawei. Ta se týkala zákonu, který uvedl společnost na tzv. Entitiy list". Jde o seznam společností, které jsou pro americkou ekonomiku "škodlivé" a americké firmy nesmí s podobnými společnostmi obchodovat bez speciálního schválení, jež v konečném důsledku musí projít samotnou vládou. V létě tak začaly vznikat koncepty, že společnost Huawei představí svůj vlastní operační systém a oprostí se tak od Googlu, který podporuje operační systém Android a obchod Google Play. Nicméně vše tak nějak utichlo a Huawei i nadále můžete prodávat své modely napříč celým světem. 

Září - nová modelová řada Applu

iPhone 11

Všichni fanoušci této společnosti se těší na měsíc září. Důvod je jasný. Společnost v tomto měsíci vždy představuje své nové modely. V září tak došlo k odhalení iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Asi největší rozruch byl spojen se zadní částí telefonu. Ta dostala 3 fotoaparáty jejichž umístění připomíná sporák. Řada odpůrců to nedokázala společnosti odpustit a vznikaly tak dohady, proč Apple přešel k takovému "nedesignovému" kroku. Po několika měsících ovšem rozruch pominul a telefon patří mezi nejprodávanější na trhu. Zadní strana telefonu ovšem nebyla jedinou novinkou jedenáctek. Apple představil nový režim nočních fotografií, širokoúhlý objektiv a rychlost jejich operačního systému. Tímto krokem společnost cílí hlavně na mobilní fotografy. Noční fotografie z nových iPhonů vypadají prostě úchvatně. 

Říjen - sluchátka za 7 000 Kč

AirPods Pro

Aby toho nebylo málo, tak měsíc po uvedení nových telefonů následovalo představení nových bezdrátových sluchátek od Applu. Řeč není o ničem jiném než o AirPods Pro. Pod označením Pro ovšem nemusíte hledat nějaké profesionální užití. Společnost se zkrátka rozhodla z marketingového hlediska, označovat své nové modely tímto znakem. Změna oproti původním AirPodům je jasná. Z původních pecek se přešlo na špunty. Ty lépe sedí a uživatelé si dokonce mohou vybrat ze 3 velikostí nástavců. Další významnou novinkou je aktivní potlačení hluku. To se opravdu povedlo a sluchátka dokáží naprosto odhlučnit okolní svět a vy si tak můžete vychutnávat hudbu naplno. 

Listopad - další ohebný telefon na obzoru.

Huawei Mate X

Jak bylo výše zmíněno, tak v březnu se trh s mobilními telefony obracel k ohebným modelům. Podobně tomu bylo i koncem roku. V listopadu byl představen Huawei Mate X. Což je první skládací telefon od této společnosti. Ve složeném stavu se můžete těšit na čelní 6,6palcový displej a 6,38" zadní displej. Po rozevření ovšem dostanete celkem slušný tablet. Ten má rozměry 8 palců a je opravdu povedený. Výhodou tohoto modelu je podpora 5G sítí, což se bude v budoucnosti hodit. Nechybí ani trojitý fotoaparát od Leicy. Nepotěší ovšem cena. Ta bude startovat na 60 000 Kč. 

I když v posledním měsíci tohoto roku nedošlo k nějakému závratnému představení, tak můžeme s jistotou říci, že rok 2019 byl z pohledu mobilních telefonů povedený. Výše zmíněný výčet jen zkratkovitě ukazuje to, z čeho jsme se mohli těšit. Co si myslíte vy? Bude rok 2020 v duchu virtuální reality, 5G sítí nebo skládacích telefonů? Klidně nám napište na Facebook. Rádi si o tom popovídáme.